Passar något annat bättre?

Navee GT3 Max-S är vårt helhetsval för vuxna som pendlar och vill ha fjädring fram och bak. Söker du elsparkcykel bäst i test hjälper jämförelsen dig att välja efter förarens vikt, resvägen och behovet av att bära. Här finns även alternativ för plana vägar, korta turer och mindre däckskötsel.

Sida vid sida

Dra tabellen åt sidan för att se alla egenskaper och priser.

Modell Vikt Maxlast Däck Kontinuerlig motoreffekt PrisLägsta pris
Navee GT3 Max-SElsparkcykel bäst i test
23 kg 120 kg Slanglösa luftdäck 250 W 6 990 kr Till butiken
Xiaomi Electric Scooter Elite NEBästa för plana pendlingsvägar
20 kg 120 kg Slanglösa luftdäck 250 W 4 990 kr Till butiken
Segway Ninebot E2 E IIBästa för lite däckskötsel
16,3 kg 90 kg Luftfria håldäck 250 W 3 529 kr Till butiken
16,2 kg 100 kg Luftfyllda däck 250 W 3 290 kr Till butiken
Navee Easyride 25 Pro-SBästa lätta med fjädring
15,9 kg 90 kg Luftfria håldäck 250 W 3 796 kr Till butiken

Alla fem, på djupet

#1 Elsparkcykel bäst i test Pendlingskompisen
Navee GT3 Max-S
Bärbarhet 23 kg
Maxlast 120 kg
Däckskötsel Luftdäck
Nominell motoreffekt
250 W för svensk modell
Maximal motoreffekt
1 000 W
Vikt
23 kg
Maximal belastning
120 kg
Batterienergi
596,7 Wh
Bromsar
Trumbroms fram och elektronisk broms bak
Fjädring
Framgaffel och bakre cylinderfjädring
Däck
Slanglösa med diameter 25,4 cm
Laddningstid
10 timmar
Vattenskydd
IPX5

Navee GT3 Max-S

Navee GT3 Max-S är helhetsvalet när du söker elsparkcykel bäst i test för pendling där komfort under färden väger tyngre än att bära i trappor.

Bärbarhet 23 kg
Maxlast 120 kg
Däckskötsel Luftdäck

Passar förDig som främst kör och vill ha fjädring fram och bak

Tänk påTung att bära i trappor. Lång laddningstid.

  • Fjädring fram och bak
  • Slanglösa luftdäck
  • Blinkers
  • Tung att bära i trappor
  • Lång laddningstid

1 butik

via PriceRunner

Priserna gäller Navee GT3 Max.

Pris och lagerstatus kan ändras efter senaste uppdateringen.

Nominell motoreffekt
250 W för svensk modell
Maximal motoreffekt
1 000 W
Vikt
23 kg
Maximal belastning
120 kg
Batterienergi
596,7 Wh
Bromsar
Trumbroms fram och elektronisk broms bak
Fjädring
Framgaffel och bakre cylinderfjädring
Däck
Slanglösa med diameter 25,4 cm
Laddningstid
10 timmar
Vattenskydd
IPX5

Komfort för resan till jobbet

Navee GT3 Max-S passar dig som prioriterar färden och kan rulla fram sparkcykeln till platsen där den ska stå. Fjädring både fram och bak dämpar stötar från vägen. Slanglösa däck, luftdäck utan separat innerslang, kompletterar fjädringen. Kombinationen ger ett tydligt skäl till helhetsvalet.

Batteriet lagrar 596,7 Wh. Enheten beskriver mängden energi, vilket hjälper dig att skilja batteriets storlek från ett löfte om körsträcka. Navee anger upp till 65 km räckvidd vid 20 km/h. Det är ett maxvärde vid angiven fart. Räkna därför med en reserv för hemresan när laddning bara är möjlig vid färdens början.

Utrustningen följer med i varje lyft

Vikten avgör om modellen fungerar när parkeringen ligger på ett annat våningsplan. Sparkcykeln väger 23 kg och klarar en maxlast på 120 kg. Maxlasten är gränsen för belastningen under färden, medan egenvikten är det du måste lyfta. Hopfällningen ändrar formen, men gör ingen skillnad för tyngden.

Blinkers visar åt vilket håll du tänker svänga. Bromsarna kombinerar en trumbroms fram, där bromsdelarna sitter inne i en trumma, med en elektronisk broms bak som bromsar genom motorn.

En full laddning tar 10 timmar. Ordna alltså en längre sammanhängande laddningsperiod. Välj GT3 Max-S när utrustningen och fjädringen i båda ändar ska göra pendlingen bekväm; om du hellre vill ha en modell för plan väg är Xiaomi Electric Scooter Elite NE det närmaste alternativet.

Tänk på: Tung att bära i trappor

Till butiken · 6 990 kr
#2 Bästa för plana pendlingsvägar Planvägspendlaren
Xiaomi Electric Scooter Elite NE
Bärbarhet 20 kg
Maxlast 120 kg
Däckskötsel Luftdäck
Modellkod
BHR07SPEU
Nominell motoreffekt
250 W
Maximal motoreffekt
700 W
Batterienergi
360 Wh
Maxhastighet
20 km/h
Maximal belastning
120 kg
Däckdiameter
25,4 cm
Vattenskydd
IPX5
Laddningstid
8 timmar

Xiaomi Electric Scooter Elite NE

Xiaomi Electric Scooter Elite NE passar regelbunden pendling på plan väg, med luftdäck och främre fjädring. Branta backar drar ned farten.

Bärbarhet 20 kg
Maxlast 120 kg
Däckskötsel Luftdäck

Passar förDig som pendlar på huvudsakligen plan väg

Tänk påTappar fart i branta backar. Kräver ordentlig plats vid förvaring.

  • Dubbelfjädring fram
  • Slanglösa luftdäck
  • App med motorlås
  • Tappar fart i branta backar
  • Kräver ordentlig plats vid förvaring

3 butiker, billigast först

via PriceRunner

Priserna gäller Xiaomi Elite NE 20km/h.

Pris och lagerstatus kan ändras efter senaste uppdateringen.

Modellkod
BHR07SPEU
Nominell motoreffekt
250 W
Maximal motoreffekt
700 W
Batterienergi
360 Wh
Maxhastighet
20 km/h
Maximal belastning
120 kg
Däckdiameter
25,4 cm
Vattenskydd
IPX5
Laddningstid
8 timmar

Avstå om vägen är brant

Du som har en brant backe på varje arbetsresa bör välja något annat än Xiaomi Electric Scooter Elite NE. Motorn tappar fart där. På huvudsakligen plan väg passar modellen däremot regelbunden pendling med främre fjädring och luftfyllda slanglösa däck.

Närmare 30 km är en praktisk räckvidd med en förare på 80 kg. Förarens vikt hör till resultatet, så sträckan är användbar som en avgränsad hållpunkt när du bedömer om en resa med retur ryms mellan laddningarna. Den säger inte hur långt alla förare kommer på alla vägar.

Batteriet rymmer 360 Wh och full laddning tar 8 timmar. För dig som lämnar sparkcykeln vid samma uttag mellan arbetsresorna är det rutinen kring laddningen som behöver fungera, även när dagens färd har varit längre än vanligt.

Planera platsen vid målet

Framänden har dubbelfjädring med 30 mm fjädringsväg, alltså det utrymme fjädringen har för att röra sig när hjulet möter en ojämnhet. Fjädringens placering skiljer modellen från Navee GT3 Max-S, som har fjädring i båda ändar. Bromsarna består av en trumbroms fram och en elektrisk motorbroms bak.

Elite NE väger 20 kg. Hopfälld är längden 117,5 cm och bredden 52,5 cm, så dörröppningen och förvaringsplatsen behöver rymma ett föremål som fortfarande är långt. Mät där den faktiskt ska stå.

För en plan pendlingsväg får du en kombination av främre fjädring, luftdäck och ett batteri som passar modellens vardagsroll. Det är den användningen som motiverar valet framför de enklare modellerna för korta ärenden.

Tänk på: Tappar fart i branta backar

Till butiken · 4 990 kr
#3 Bästa för lite däckskötsel Pumpfri vardag
Segway Ninebot E2 E II
Bärbarhet 16,3 kg
Maxlast 90 kg
Däckskötsel Luftfria
Nominell motoreffekt
250 W
Maximal motoreffekt
450 W
Maxhastighet
20 km/h
Batterienergi
220 Wh
Vikt
16,3 kg
Maximal belastning
90 kg
Broms fram
Elektronisk
Broms bak
Trumbroms
Fjädring
Dubbla fjädrar fram
Däck
Luftfria håldäck med diameter 20,6 cm

Segway Ninebot E2 E II

Segway Ninebot E2 E II är valet för korta turer när du vill slippa fylla luft i däcken. Framfjädring och blinkers ingår, men maxlasten begränsar målgruppen.

Bärbarhet 16,3 kg
Maxlast 90 kg
Däckskötsel Luftfria

Passar förDig som kör kort och vill undvika luftpåfyllning

Tänk påMaxlasten begränsar förarvalet. Kort angiven räckvidd i sportläge.

  • Luftfria håldäck
  • Dubbla fjädrar fram
  • Blinkers
  • Maxlasten begränsar förarvalet
  • Kort angiven räckvidd i sportläge

3 butiker, billigast först

via PriceRunner

Priserna gäller Segway Ninebot E2 E II Black and Gray 20 km/t.

Pris och lagerstatus kan ändras efter senaste uppdateringen.

Nominell motoreffekt
250 W
Maximal motoreffekt
450 W
Maxhastighet
20 km/h
Batterienergi
220 Wh
Vikt
16,3 kg
Maximal belastning
90 kg
Broms fram
Elektronisk
Broms bak
Trumbroms
Fjädring
Dubbla fjädrar fram
Däck
Luftfria håldäck med diameter 20,6 cm

Slipp pumpen mellan ärendena

Segway Ninebot E2 E II passar dig som vill använda sparkcykeln till korta turer utan att fylla luft i däcken. De luftfria håldäcken har hål i materialet. Däcktypen gör luftpåfyllningen överflödig, men säger inget om hur mycket skötsel resten av fordonet behöver.

Du får dubbla fjädrar fram och blinkers. Om du prioriterar blinkers framför skillnaden i bärvikt är E2 E II ett tydligt val jämfört med Navee Easyride 25 Pro-S, som också har luftfria däck men saknar körriktningsvisare.

Hjulen är 20,6 cm i diameter. Den elektroniska bromsen sitter fram och trumbromsen bak, en annan placering än på Xiaomi Electric Scooter Elite NE. Bromssystemets delar är konkreta egenskaper att jämföra; de ger i sig inget löfte om en viss bromssträcka.

Lasten avgränsar målgruppen

Maxlasten är 90 kg. Välj bort modellen om din belastning passerar gränsen. Den egna vikten är 16,3 kg och påverkar i stället vad du behöver lyfta när du ställer undan sparkcykeln.

Segway anger upp till 20 km räckvidd vid 20 km/h. Det gäller med fulladdat batteri, 75 kg last och 25 °C. Villkoren är alltså en del av löftet, och en längre tur behöver planeras efter var nästa laddning kan ske.

Full laddning tar 7,5 timmar. Hopfällningen sker i ett steg. Med E2 E II får du framför allt luftfria däck, främre fjädring och blinkers för korta vardagsturer. Föredrar du luftdäck för samma typ av resa är Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE alternativet att välja.

Tänk på: Maxlasten begränsar förarvalet

Till butiken · 3 529 kr
#4 Bästa enkla med luftdäck Luftdäck för ärenden
Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE
Bärbarhet 16,2 kg
Maxlast 100 kg
Däckskötsel Luftdäck
Nominell motoreffekt
250 W
Maximal motoreffekt
500 W
Maxhastighet
20 km/h
Vikt
16,2 kg
Bromsar
Elektronisk broms och trumbroms
Däck
Luftfyllda med diameter 25,4 cm
Maximal belastning
100 kg
Vattenskydd
IPX4
Laddningstid
8 timmar
Batterienergi
221 Wh

Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE

Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE passar korta vardagsturer för dig som föredrar luftdäck. Det mindre batteriet gör den mindre inriktad på lång pendling.

Bärbarhet 16,2 kg
Maxlast 100 kg
Däckskötsel Luftdäck

Passar förDig som vill ha ett enkelt val med luftdäck för korta turer

Tänk påLitet batteri för lång pendling. Luftdäcken behöver luftpåfyllning.

  • Luftfyllda däck
  • Tre körlägen
  • Trumbroms och elektronisk broms
  • Litet batteri för lång pendling
  • Luftdäcken behöver luftpåfyllning

2 butiker, billigast först

via PriceRunner

Priserna gäller Xiaomi 4 Lite Gen 2.

Pris och lagerstatus kan ändras efter senaste uppdateringen.

Nominell motoreffekt
250 W
Maximal motoreffekt
500 W
Maxhastighet
20 km/h
Vikt
16,2 kg
Bromsar
Elektronisk broms och trumbroms
Däck
Luftfyllda med diameter 25,4 cm
Maximal belastning
100 kg
Vattenskydd
IPX4
Laddningstid
8 timmar
Batterienergi
221 Wh

Avstå vid lång pendling

Du som ska göra långa pendlingsresor bör börja med ett annat val än Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE. Batteriet rymmer 221 Wh. Modellen passar bättre för korta ärenden där luftdäck och enkel utrustning är det du söker, och där du kan ladda igen efter att ha kommit hem.

Xiaomi anger 25 km räckvidd. Behandla det som ett räckviddslöfte när du planerar turen. Laddningen tar 8 timmar. Bestäm därför hur sparkcykeln ska användas mellan laddningarna innan du låter den angivna sträckan styra hela köpet.

Luftdäck och valbar fart

De luftfyllda däcken har en diameter på 25,4 cm. För dig som uttryckligen vill ha luftdäck är det skälet att överväga modellen, medan behovet att fylla luft följer med valet. Bromsarna är en elektronisk broms och en trumbroms. De två bromsteknikerna är ett konkret utrustningsval; en viss bromssträcka följer däremot inte av namnen på bromsarna.

Gångläget går i 6 km/h och standardläget i 15 km/h. Det ger dig alternativ när du vill köra i lägre fart än modellens högsta. Maxlasten är 100 kg och vikten 16,2 kg, två skilda uppgifter som avgör vem som kan använda den respektive hur den blir att hantera när du lyfter.

Om du vill ha framfjädring och luftfria däck i en modell för korta turer passar Navee Easyride 25 Pro-S den rollen. Välj 4 Lite (2nd Gen) NE när enkel körning med luftdäck är det du behöver. Du får valbar fart och en maxlast mellan de två lättare luftfria modellerna och pendlingsvalen.

Tänk på: Litet batteri för lång pendling

Till butiken · 3 290 kr
#5 Bästa lätta med fjädring Bärhjälpen
Navee Easyride 25 Pro-S
Bärbarhet 15,9 kg
Maxlast 90 kg
Däckskötsel Luftfria
Nominell motoreffekt
250 W för svensk modell
Maximal motoreffekt
480 W
Maxhastighet
20 km/h för svensk modell
Vikt
15,9 kg
Maximal belastning
90 kg
Batterikapacitet
10,2 Ah
Laddningstid
8 timmar
Bromsar
Elektronisk broms fram och trumbroms bak
Däck
Luftfria håldäck med diameter 21,6 cm
Fjädring
Framgaffel

Navee Easyride 25 Pro-S

Navee Easyride 25 Pro-S passar korta turer för en lättare förare som bär ibland. Framfjädringen väger inte upp den begränsade komforten på ojämn asfalt.

Bärbarhet 15,9 kg
Maxlast 90 kg
Däckskötsel Luftfria

Passar förEn lättare förare som gör korta turer och bär ibland

Tänk påBegränsad komfort på ojämn asfalt. Tappar fart i motlut.

  • Låg vikt i jämförelsen
  • Framfjädring
  • Luftfria håldäck
  • Begränsad komfort på ojämn asfalt
  • Tappar fart i motlut
  • Saknar blinkers

1 butik

via PriceRunner

Priserna gäller Navee Easyride Pro Elscooter E25-S.

Pris och lagerstatus kan ändras efter senaste uppdateringen.

Nominell motoreffekt
250 W för svensk modell
Maximal motoreffekt
480 W
Maxhastighet
20 km/h för svensk modell
Vikt
15,9 kg
Maximal belastning
90 kg
Batterikapacitet
10,2 Ah
Laddningstid
8 timmar
Bromsar
Elektronisk broms fram och trumbroms bak
Däck
Luftfria håldäck med diameter 21,6 cm
Fjädring
Framgaffel

För korta turer och enstaka lyft

Navee Easyride 25 Pro-S har en tydlig målgrupp. Du som kör korta sträckor och behöver lyfta sparkcykeln ibland får en modell som väger 15,9 kg, med framfjädring och luftfria håldäck. Däcken behöver ingen luft. Vikten är lägst bland de fem modellerna, men skillnaden till Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE och Segway Ninebot E2 E II är liten.

Hopfälld är modellen 110,5 cm lång och 47,2 cm bred. Måtten avgör platsen efter färden. Att kunna fälla ihop den tar alltså inte bort bördan att bära den. Maxlasten är 90 kg, så modellen passar en avgränsad grupp förare.

Fjädringen har en tydlig begränsning

Komforten är begränsad på ojämn asfalt trots framfjädringen. Det är det viktigaste skälet att hålla rekommendationen till korta turer och väga in hur vägen faktiskt ser ut. Om hela resan går över ett skakigt underlag blir fjädringen i framgaffeln ensam ett svagt köpargument.

Motlut är ett annat hinder. Farten sjönk till omkring 10 till 12 km/h med en förare på omkring 80 kg. Motlutet och förarens vikt hör till resultatet. Därför är det ett konkret skäl att undvika modellen när en backe styr hela resan.

Du får en elektronisk broms fram och en trumbroms bak, men inga blinkers. Fotplattan är 14 cm bred, en egenskap att ta hänsyn till när du bedömer hur mycket plats du vill ha för fötterna. Köp 25 Pro-S om den korta resan på jämn väg är viktigare än utrustningen du får med Segway Ninebot E2 E II. Den senare har även blinkers, medan 25 Pro-S främst är valet för dig som prioriterar låg bärvikt.

Tänk på: Begränsad komfort på ojämn asfalt

Till butiken · 3 796 kr
Metod och urval

Så gjorde vi jämförelsen

Vi jämför tillverkarnas uppgifter om motor, batteri, däck, bromsar och mått med modellernas dokumenterade köregenskaper. Placeringarna avgörs av hur utrustningen och begränsningarna passar pendling, korta turer och hantering mellan resorna.

  1. 01

    Kontrollera modellens identitet

    Vi håller ihop svenska modellnamn med respektive specifikation och modellkod. Det hindrar att en uppgift för en annan version styr rekommendationen.

  2. 02

    Läs värdet med villkoren

    Vi skiljer räckviddslöften från praktiska körsträckor och behåller de villkor som följer med dem. En ändrad fart, last eller temperatur ger därför ingen grund för att återanvända maxvärdet som ett säkert löfte.

  3. 03

    Pröva valet mot hindret

    Vi kopplar varje rekommendation till en bestämd användning och pekar ut vad som begränsar den. En modell får ett eget behovsval när den löser ett annat problem än helhetsvalet.

Köpguide

Så väljer du rätt elsparkcykel

01

Resvägens form

Plan väg och branta partier kräver olika val. Vi tar hänsyn till när en modell tappar fart och till vilken väg den passar. En daglig backe kan ändra hela köpet.

02

Hantering efter färden

Vi skiljer sparkcykelns egen vikt från den belastning den får bära. Hopfällda mått beskriver förvaringen, medan vikten följer med i varje lyft. Platsen efter parkeringen avgör hur mycket du behöver bära.

03

Däck och rutiner

Däcktypen avgör om luftpåfyllning ingår i vardagen. Vi ser luftfria håldäck som ett avgränsat val för den som vill slippa just det momentet. Rutinerna mellan resorna påverkar om du faktiskt använder sparkcykeln.

04

Komfort längs vägen

Fjädringens placering vägs mot dokumenterade köregenskaper. En modell med främre fjädring rekommenderas inte automatiskt för skakig asfalt; den behöver passa det underlag köparen ska använda. Om du kör samma väg varje dag får färden gärna vara bekväm.

05

Energi och laddningsrutin

Vi skiljer lagrad batterienergi från räckviddslöften och behåller villkoren för de angivna sträckorna. Laddningstiden sätts i relation till hur modellen är tänkt att användas. Du behöver kunna ladda mellan dina turer.

06

Förare och utrustning

Maxlasten avgränsar vilka förare en modell passar. Blinkers, bromsarnas placering och appfunktioner kompletterar bedömningen när grundbehovet redan är löst. Extra utrustning hjälper först när föraren och resvägen passar modellen.

Redo? Vinnaren just nu Navee GT3 Max-S · 6 990 kr Till butiken

Bästa elsparkcykeln för varje behov

Utgå från det som hindrar dig från att använda sparkcykeln på en vanlig dag. Navee GT3 Max-S är helhetsvalet när färden får styra och du kan rulla fram till parkeringen. Xiaomi Electric Scooter Elite NE passar i stället dig som pendlar på huvudsakligen plan väg. Välj rollen före extrafunktionerna.

Segway Ninebot E2 E II är behovsvalet när du vill slippa pumpa. Föredrar du uttryckligen luftdäck för korta ärenden passar Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE. Navee Easyride 25 Pro-S riktar sig till en lättare förare som prioriterar låg bärvikt framför mer utrustning.

Den bästa elsparkcykeln behöver också passa gränserna för din användning. En modell för korta ärenden blir ett annat köp när du vill köra flera turer utan laddning, och ett pendlingsval får en annan roll när varje resa slutar i trappan. Låt det återkommande hindret avgöra vilket produktkort du börjar med.

  • Du får ett relevant produktval när du börjar med den vanligaste resan.
  • Din belastning måste rymmas inom modellens maxlast.

Vilken elsparkcykel passar för pendling?

Pendlingen behöver fungera även när tiden mellan resorna är kort. Navee GT3 Max-S passar när du prioriterar färden, medan Xiaomi Electric Scooter Elite NE är valet för huvudsakligen plana vägar. Skissa en hel arbetsdag innan du bestämmer dig, med turen hem och möjligheten att ladda på samma plan.

Börja vid uttaget. Ska laddningen ske hemma behöver sparkcykeln komma fram till platsen där den kan stå under uppehållet. Om du i stället tänker ladda vid arbetet bör du först ordna den möjligheten. En plan som bygger på laddning under dagen blir sårbar när platsen används till något annat.

Räkna också in ärenden efter arbetet. Om sparkcykeln behövs igen direkt när du kommer hem har du en annan rutin än den som ställer undan den till nästa morgon. Båda pendlingsvalen behöver ett längre uppehåll för full laddning. Välj med den sammanhängande turen i åtanke, så att en möjlig laddning senare under dagen inte blir ett nödvändigt villkor för att komma hem.

  • Du behöver ordna laddningsplatsen innan den blir en del av pendlingsplanen.
  • En tur efter arbetet hör till samma batteriplan som resan hem.

När behöver du en lätt elsparkcykel?

En lätt elsparkcykel är relevant när hjulen bara bär en del av resan. Navee Easyride 25 Pro-S är behovsvalet för en lättare förare som lyfter ibland. Navee GT3 Max-S passar när du främst kör och kan rulla till platsen där sparkcykeln ska stå. Räkna vardagens lyft.

Skilj ett kort lyft över en entré från en hel trappa. Om du behöver hålla sparkcykeln medan du öppnar dörren, hantera en väska och sedan gå vidare är belastningen på dig en del av köpet. Tänk igenom vilka moment du faktiskt måste göra i följd. Hopfällningen hjälper med formen; egenvikten följer med i handen.

Förvaringsplatsen behöver också gå att nå. Att föremålet ryms på golvet räcker inte om vägen dit har en smal sväng. Använd modellens hopfällda längd och bredd när du bedömer platsen, och fundera på hur du ska vrida in sparkcykeln utan att behöva bära den längre än planerat.

  • Du behöver bedöma både lyftets längd och momenten vid dörren.
  • Vägen till förvaringen behöver rymma den hopfällda formen.

Vilka däck ska din elsparkcykel ha?

Däcktypen avgör om en pump hör till din vardag. Segway Ninebot E2 E II är valet för dig som vill slippa luftpåfyllning, medan Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE passar korta turer när du uttryckligen vill ha luftdäck. Skötseln börjar mellan resorna.

Luftfria håldäck tar bort ett bestämt moment. Det är en praktisk fördel om du vill kunna hämta sparkcykeln efter ett uppehåll utan att först behöva fylla luft. Resten av fordonet behöver fortfarande skötas, så tänk på däcktypen som en avgränsad förenkling av rutinen.

Med luftfyllda däck behöver du i stället ha möjlighet att sköta luftpåfyllningen där sparkcykeln brukar stå. Låt den rutinen avgöra om däcktypen passar dig, innan du väljer utifrån utrustning som du bara använder ibland. Föredrar du luftdäck för regelbunden pendling är Xiaomi Electric Scooter Elite NE den rollen i listan. Skillnaden mellan ett kort ärende och en arbetsresa påverkar alltså även vilket luftdäcksalternativ du börjar med.

  • Luftfria däck tar bort luftpåfyllningen ur rutinen.
  • Du behöver kunna sköta luftdäcken där sparkcykeln används.

Hur mycket hjälper fjädring på en elsparkcykel?

Fjädring låter hjulen röra sig när vägen är ojämn, men en fjädrad framände säger inte hur hela sparkcykeln passar din väg. Navee GT3 Max-S är komfortvalet när du prioriterar färden och accepterar hur modellen behöver hanteras efteråt. Börja med vägytan.

Skilj ett kort ojämnt parti från en resa där asfalten skakar hela vägen. För det senare är Navee Easyride 25 Pro-S ett svagt val, eftersom komforten är begränsad på ojämn asfalt. Välj alltså inte den modellen bara för att fjädring står bland funktionerna. Dess roll är korta turer för en lättare förare.

Xiaomi Electric Scooter Elite NE passar huvudsakligen plana pendlingsvägar. Där betyder plan väg att backarna inte dominerar färden, medan jämn asfalt beskriver vägytan som hjulen möter. Håll isär de frågorna när du väljer. En sträcka kan sakna backar och ändå ha många ojämna partier, så både resans lutning och vägytan behöver styra hur högt du prioriterar komfort.

  • En plan resväg kan fortfarande ha ojämn asfalt.
  • Du bör bedöma hur stor del av turen som går över skakigt underlag.

Vilken elsparkcykel passar resor med backar?

Motorns effekt berättar inte ensam hur en elsparkcykel klarar backar. Alla fem har samma nominella effekt, alltså den effekt motorn är avsedd att arbeta med kontinuerligt. Den högsta effekten är en annan uppgift. Den ska inte behandlas som ett löfte om fart genom ett visst motlut.

Xiaomi Electric Scooter Elite NE är rekommenderad för plana pendlingsvägar och tappar fart i branta backar. Navee Easyride 25 Pro-S har också en begränsning i motlut. När en återkommande brant backe är avgörande för din resa är ingen av de två ett självklart val.

Granska resans svåraste parti först. En backe på vägen hem påverkar köpet även om färden till arbetet är lätt, och möjligheten att välja en annan väg kan ändra vilka modeller som är relevanta. Välj efter köregenskaper som gäller den tänkta användningen. Ett högt maximalt effekttal ska aldrig ensamt få dig att tänja ett råd för plan väg till ett råd för branta vägar.

  • Motorns högsta effekt garanterar ingen viss fart uppför en backe.
  • Du behöver bedöma backarna i båda färdriktningarna.

Hur ska du bedöma en elsparkcykels räckvidd?

Ett räckviddslöfte är ett maxvärde med körvillkor. För Navee GT3 Max-S och Segway Ninebot E2 E II hör farten till den angivna sträckan, medan Navee Easyride 25 Pro-S har ett löfte med lägre körfart på asfalt. Värdena beskriver alltså olika förutsättningar.

Skilj löftet från en praktisk körsträcka. Xiaomi Electric Scooter Elite NE har en sådan hållpunkt knuten till en förare med angiven vikt. Även den uppgiften beskriver en avgränsad användning, så den fungerar som hjälp när du bedömer resan snarare än en garanti för varje förare.

Planera hela turen. Om du kör till ett mål där du kan ladda fullt blir behovet ett annat än om samma batteri också ska räcka hem. Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE är valet för korta ärenden med luftdäck. Räkna in omvägen till nästa ärende innan du väljer den rollen, och låt en reserv för återresan få plats i beslutet.

  • Räckvidder med olika fart beskriver olika körvillkor.
  • Du behöver räkna tur och retur när batteriet ska räcka hela vägen.

Vårt råd inför köp

Navee GT3 Max-S är helhetsvalet för dig som söker elsparkcykel bäst i test och vill ha fjädring både fram och bak för pendlingen. Den bästa elsparkcykeln för en plan resväg kan i stället vara Xiaomi Electric Scooter Elite NE. Prioriterar du enkel däckskötsel passar Segway Ninebot E2 E II. Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE passar korta turer med luftdäck. Navee Easyride 25 Pro-S passar en lättare förare som behöver bära den ibland. Låt resvägen och lyften avgöra vilket val du gör.

Snabba frågor

Vilken elsparkcykel är bäst i test 2026?

Navee GT3 Max-S är helhetsvalet för pendling där du främst ska köra. Fjädringen i båda ändar motiverar valet när komforten får väga tungt. Den bästa elsparkcykeln för just dig beror också på hur du förvarar den och om resan innebär lyft mellan våningsplan.

Hur väljer jag en elsparkcykel för vuxna?

Välj en elsparkcykel vars maxlast räcker för belastningen under färden. Maxlast är gränsen för vad sparkcykeln får bära. Navee GT3 Max-S och Xiaomi Electric Scooter Elite NE klarar högre belastning än modellerna med luftfria däck. Skilj den gränsen från egenvikten, som avgör hur tung sparkcykeln är att lyfta.

Hur känner jag igen Xiaomi Electric Scooter Elite NE?

Modellkoden för Xiaomi Electric Scooter Elite NE är BHR07SPEU. Kontrollera hela beteckningen när du väljer produkten, eftersom en liknande titel kan syfta på en annan version. Även Navee GT3 Max-S och Navee Easyride 25 Pro-S har svenska modellnamn som behöver stämma med det alternativ du tänker köpa.

Vilka bromsar har elsparkcyklarna?

Alla fem modeller kombinerar en trumbroms med en elektronisk broms. Placeringen skiljer sig mellan modellerna. På Navee GT3 Max-S och Xiaomi Electric Scooter Elite NE sitter trumbromsen fram, medan Segway Ninebot E2 E II och Navee Easyride 25 Pro-S har den bak. Bromstypen ensam säger inget om en viss bromssträcka.

Vad kan jag göra i appen till Xiaomi Electric Scooter Elite NE?

Du kan se körstatistik och låsa motorn i Xiaomi Home. Det passar dig som vill följa hur sparkcykeln används och sköta motorlåset från telefonen. Appfunktionen handlar alltså om användningen och motorlåset; den ger dig ingen anledning att ändra valet som resvägen och förvaringen motiverar.

Kan jag hitta Navee GT3 Max-S med telefonen?

Navee GT3 Max-S har stöd för Apple Hitta, en spårningstjänst där du kan hitta sparkcykeln. Det är ett konkret tillägg till utrustningen om du använder den tjänsten. Skilj spårningen från andra funktioner i telefonen: Xiaomi Electric Scooter Elite NE har i stället en app för körstatistik och motorlås.

Är en hopfällbar elsparkcykel automatiskt lätt att bära?

Hopfällbar beskriver formen efter att du fällt ihop sparkcykeln. Vikten är kvar, så en modell som får plats i ett förråd kan fortfarande vara tung att lyfta dit. Navee GT3 Max-S passar främst körningen, medan Navee Easyride 25 Pro-S är behovsvalet för en lättare förare som bär ibland.

Kontrollerade 17 oktober 2026

Källor

Tillverkarnas sidor används för tekniska uppgifter. Omdömen och vinnare bygger inte på tillverkarnas egen marknadsföring.

Ändringslogg: 17 oktober 2026. Guiden språkgranskades och källorna kontrollerades. Läs rättelsepolicyn